Start arrow Szkoła "Grota" arrow Sesja naukowa w naszej szkole
Sesja naukowa w naszej szkole PDF Drukuj Email
Wpisał: Kamil Janik   
23.09.2009.
W środę 23 września 2009 roku odbyła się w naszej szkole sesja naukowa poświęcona 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego oraz roli, jaką w tych wydarzeniach odegrał Nasz Patron, Generał Stefan Rowecki „Grot”. Zaproszonych gości powitała pani dyrektor Ewa Nowak-Kübler, która następnie wręczyła pamiątkowe statuetki pani Danucie Schetynie, Wandzie Nowak i panu Krzysztofowi Wernerowi, należącym do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
 
Z ramienia szkoły gospodarzem sesji była pani Bożena Babulińska-Balawajder, a wykłady wygłosili kolejno:
  • Prof. dr hab. Danuta Kisielewicz  –  pracownik naukowy Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego.
  • Urszula Zajączkowska –  Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego na temat: Opole w 1939 r.
  • Elżbieta Dworzak –  starszy kustosz Muzeum Śląska Opolskiego na temat: Kresy wschodnie przed i po 17 września 1939 r.
  • płk Jacek Mroczek –  Dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej   na temat: Stan sił zbrojnych przed wybuchem II wojny światowej. Kampania wrześniowa. 
  • Prof. dr hab. Krzysztof Kawalec –  Naczelnik Opolskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej  na temat: Miejsce września 1939 roku w historii Polski.
oraz nasi uczniowie: Anna Szmechta i Justyna Przybyła.
 
Wykłady były wzbogacone projekcjami multimedialnymi i filmami archiwalnymi przygotowanymi przez uczniów ZSEk w Opolu. Na zakończenie zaprezentowano teledysk zespołu Sabaton pod tytułem „40:1”. W sesji uczestniczyli również zaproszeni nauczyciele i uczniowie ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »